top of page

(TR) Memur bir ailenin çocuğu olarak İzmir'de doğan Hatice Deniz Tekin, ilk yıllarını Konak'ta geçirdi. Anne ve babası kamu sektöründe diş doktorluğu yaptığı için çocukluğu farklı illerde geçti. İlk olarak ailesiyle Mardin'e gitti ve ilkokulu burada bitirdi. Ardından Gaziantep'te ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Müziğe olan ilgisi babasının da teşvikleriyle piyano ve yan flüt ile başladı. Gaziantep'te SoundCloud gibi müzik paylaşım platformlarında çalışmalarını paylaştı ve ilgi gördü. Bu dönemlerdeki kayıtları YouTube'da 1 ile 7 milyon arasında dinlendi. Yeterli bir dinleyici kitlesi oluşturduktan sonra İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde konserler verdi.Kalben 2015 yılındaki bir röportajında Tekin'in çaldığı enstrümanlara ve sesine dikkat çekti. Gaziantep sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümünde eğitim görmeye başladı. 2017 yılında ise henüz on dokuz yaşındayken dokuz şarkıdan oluşan ilk stüdyo albümü "Kozakuluçka"yı yayımladı. Bu albümde Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu gibi isimlerin seslendirdiği "Beni Vur" adlı şarkıyı yorumladı. Ayrıca "Bende Bir Problem Var" şarkısına İstanbul'da bir klip çekti. 

 

2017 sonrasında Can Ozan'la birkaç parçayı seslendirdi. 2019'da ise Şanışer'in ve diğer 19 rapçinin bir araya gelip çıkardığı protest rap türündeki "Susamam" şarkısında yer aldı ve Türkiye'de kadın hakları üzerine bir parça seslendirdi. 2020 yılında Güneşe Doğru EP’sini ve 2021 yılında CanBey ile birlikte Olmayacak İşler single’ını çıkardı. 

(EN) Deniz Tekin is an outstanding young female talent whose videos reached over millions of views on Youtube. Her unique vocal and strong presence on stage give clues on her music career; she is a promising young woman with a bright twinkle in her eye. She is a singer songwriter who had collaborations wıth very talented musicians such as CanBey, Kamufle and Kamufle. Her latest EP Kuyu with CanBey was released in September 2021. 

  • Instagram - Grey Circle

DENİZ TEKİN

#turkish singer-songwriter

Gülbaba Music - Transparent.png
bottom of page