top of page

FERİT ODMAN

#jazz

Ferit Odman who started playing drums at the age of twelve, began his jazz education in 1999 at Sweden when he was there for an AFS exchange program. In 2001 he successfully graduated from İstanbul Bilgi University - Jazz Performance department. In 2004 he had the opportunity to attend School For Improvisational Music in New York and in 2006 he was honored with a Fulbright scholarship. At William Paterson University, he worked with Mulgrew Miller and he successfully completed his master’s degree. Ferit Odman who was the endorser of Gretsch Drums and İstanbul Agop Zilleri, continued his work at New York for two more years.

 He has recorded three albums in New York with very important jazz artists like Terell Stafford, Vincent Herring, Brian Lynv, Anthony Wolsey and Peter Washington. This album was honored with four stars by Downbeat magazine and took credits by various jazz critics worldwide. Today Ferid Osman continues his performances and recordings mainly with TRT Jazz Orchestra and Kerem Görsev Trio. He and his band are invited to many jazz festivals in Europe and Turkey.

Davul çalmaya 12 yaşında başlayan Ferit Odman, caz eğitimine 1999 yılında AFS değişim programı ile gittiği İsveç’te başladı. 2001’de burslu olarak girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi – Caz Performans bölümünü başarıyla bitiren sanatçı 2004’te New York’ta School For Improvisational Music’te eğitim imkanı buldu ve 2006 yılında Fullbright bursuna layık görüldü.

William Paterson Gretsch Drums ve İstanbul Agop Zilleri’nin endorser’ı olan ve çalışmalarını iki sene New York’ta sürdüren sanatçının Terell Stafford, Vincent Herring, Brian Lynch, Anthony Wonsey ve Peter Washington gibi çok önemli caz müzisyenleri ile New York’ta kaydettiği üç albümü bulunmakta. Bu albümler, Downbeat dergisinde dört yıldız alıp dünyadaki çeşitli caz kritikleri tarafından bir çok övgüler aldı. Ferit Odman, başta TRT Caz Orkestrası ve Kerem Görsev Trio olmak üzere birçok çeşitli caz grubuyla konser ve albüm çalışmalarına devam etmekte ve kendi grubu ile Avrupa ve Türkiye’deki caz festivallerinden davet almaktadır.University’de Mulgrew Miller ile çalışarak Caz-Performans yüksek lisansını başarıyla tamamladı.

Gülbaba Music - Transparent.png
bottom of page