Melike Şahin
Melike Şahin
press to zoom
Melike Şahin
Melike Şahin
press to zoom
Melike Şahin
Melike Şahin
press to zoom
Melike Şahin
Melike Şahin
press to zoom
1/1

(TR) Melike Şahin, İstanbul doğumlu müzisyen. Solo kariyerinin başlangıcından beri güçlü sesi ve yalın ama vurucu sözleriyle dikkat çeken sanatçı; geçtiğimiz üç yılda Deli Kan, Sevmek Suçsa Suçluyum ve Tutuşmuş Beraber gibi hitleriyle milyonlarca dinlenmeye ulaştı. 2011 - 2017 yılları arasında kült saykedelik müzik grubu BaBa ZuLa’nın vokalliğini yaparak grupla birlikte 40’tan fazla ülkede performans sergiledi. 2017 yılında solo kariyerine odaklanmaya karar vererek ilk single’ı Bi’ Fırlatsam’ı yayınladı.

 

2017 yılında dünyaca ünlü yönetmen Tony Gatlif’in son filmi Djam’ın Cannes Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinde sahne aldı ve filmin orijinal soundtrack’inde de üç parça seslendirdi. Gatlif ve Şahin’in işbirlikleri, sanatçının ikinci single’ı Sevmek Suçsa Suçluyum’la da devam etti ve Gatlif klibin yönetmenliğini üstlendi. Uluslararası işbirliklerine müzikal anlamda da devam eden sanatçı, özellikle Kutiman ve Boom Pam’la yaptığı işlerle de dünya müzik sahnesinde de adından söz ettirdi.

 

Melike Şahin’in uzun zamandır merakla beklenen ilk solo albümü Merhem 26 Şubat’ta Diva Bebe Records & Gülbaba Records etiketiyle yayınlandı. Sanatçı, prodüktörlüğünü ve sanat yönetmenliğini de üstlendiği 10 şarkılık albümünde; Mabel Matiz, Sabi Saltiel, Uri Brauner Kinrot, Can Güngör, Emre Malikler, Elif Dikeç ve Dijf Sanders gibi başarılı müzisyenlerle çalıştı. Bizi esrarengiz durakları olan bir yolculuğa davet eden, içinde hem 70'lerden, hem özlediğimiz 90'lar ruhundan izler taşıyan albümdeki tüm şarkıların sözlerinde Melike Şahin'in imzası var.

 

Bugüne dek alıştığımız Melike Şahin estetiğine; masalsı keyboardlar, kan kaynatan elektro bağlama ve yaylıların eklendiği albümü dinlerken, kendimizi adeta bir Yeşilçam gazinosunda buluyoruz. Sahnedeyse kalp kırıklarının üzerinde korkusuzca yürüyen, direnen ve umudunu asla yitirmeyen vakur bir kadın var. Sanatçının "Akdeniz arabesk" olarak tanımladığı bu deneyim, hem yorumculukta yeni keşiflerinden; hem de Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Selda Bağcan, Ümmü Gülsüm ve Fairouz gibi sanatçıya ilham olmuş ustalardan izler taşıyor.

 

Melike Şahin içimizdeki melankoliyi aynalayan sesi ve büyülü yorumculuğuyla, bizi kör kuyularımızın ucundaki güneşi fark etmeye, bir iyileşme ihtimalini araştırmaya davet ediyor. Yaralarımızın üzerine örtülen adıyla müsemma bu albüm, ilhamını her şeye rağmen hayatta ve ayakta kalabilme niyetinden alıyor.

 

(EN) Melike Şahin is a singer-songwriter born and raised in İstanbul, Turkey. Since she has started her solo career, she has made a huge impact on the audience with her outstanding voice and her profound lyrics. 

Over the past three years she released several hit singles including Deli Kan, Sevmek Suçsa Suçluyum, Tutuşmuş Beraber on Sony Music Turkey. Her song ‘Tutuşmuş Beraber' reached more than 24 Million on Spotify, 36 Million views on Youtube.

 

Between the years 2011 - 2017, she was a member of the cult Turkish psychedelic band BaBa ZuLa. She accompanied the band as vocalist and performed in over 40 countries. After making significant appearances all around the world, Melike Şahin has focused on her solo music career in Turkey 3 years ago and toured all across Turkey.

 

In 2017, she performed at the Cannes Film Festival, for the world premier of Tony Gatlif’s ‘Djam’. She has spent time working closely with Gatlif, singing 3 songs for the movie’s soundtrack album.  Gatlif then shot Melike's second music video for her track 'Sevmek Suçsa Suçluyum' in 2018. She has also made international collaborations such as Sakla Beni and Elimi Tut with Kutiman and Beni Yalniz Koma with Boom Pam. 

MELİKE ŞAHİN

#pop #world